"Widok na jezioro. Wiersze z lat 1972 - 2007" Julian Kornhauser

Opis z okładki: Licznym debiutom poetyckim z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, nazywanych w krytyce literackiej Nową Falą (...), towarzyszyły ogłaszane programy i manifesty młodych poetów. (...) Rozstawanie się propagandy, ideologii z doświadczeniem społecznym zwykłych ludzi sprowokowane i pobudzone zostało także przez nowa poezję.

Moja recenzja:
  Czytając na studiach Świat nie przedstawiony Juliana Kornhausera i Adama Zagajewskiego, biłam się z myślami. Z jednej strony popierałam to, że o rzeczywistości należy mówić „rzeczywiście”, bez zbędnych metafizycznych metafor, że trzeba w prosty sposób trafiać do czytelników, do odbiorców, do ludzi, którzy po doświadczeniach wojny mają dość kamuflaży, niedomówień i nieprawdy. Z drugiej strony zaś sprzeciwiałam się tak radykalnemu manifestowi, który chciał odebrać poezji to, co de facto jest jej wartością, tj. poetyckość. Manifestowi, który na nowo ustalał to, jaka powinna być poezja…
   Dzisiaj, bliżej mi do tej pierwszej strony...

Książka za złotówkę

 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
 /Wisława Szymborska/

   Każdy sposób na promowanie czytelnictwa jest dobry. Jedna z naszych lokalnych bibliotek - Książnica Podlaska - znalazła sposób idealny:) Zorganizowała kiermasz książek... za złotówkę.
   Pośród stosów książek (ok. 3 tys. pozycji) każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Klasyka, literatura piękna drugiej połowy XX wieku, publikacje popularnonaukowe czy wybór wydawnictw dla dzieci to tylko część z tego, co mogliśmy wczoraj znaleźć na kiermaszowych stanowiskach. Wszystkie książki to egzemplarze zdublowane, wycofane z księgozbioru biblioteki oraz takie, które nie są już wznawiane. Prawdziwa gratka dla książkowego mola.

Powakacyjne plany...

   Lato minęło, a jesień wdziera się szybciej niż powinna... Jedni ubolewają nad końcem wakacji, inni nad końcem plażowego sezonu, a ja? A ja się cieszę:) Uwielbiam jesień. Tę, która miesza się z ostatnimi podmuchami ciepłego wiatru i tę, która na spacerze z psem szeleści świeżospadającymi liśćmi, tworząc z nich wielokolorową mozaikę.
    Jesień. Od zawsze mnie inspiruje i wprowadza w idealny nastrój. Mała chwila na herbatę. Chwila na zadumę. Pies leży obok.

Książki, które planuję przeczytać w najbliższym czasie:
  • Philippe Delerm Zamordowana sjesta - kontynuacja Pierwszego łyku piwa i innych drobnych przyjemności. Zbiór króciutkich opowiadań poświęconych codziennym czynnościom, drobiazgom, "które składają się na smak życia". Książkę kupiłam kiedyś na wyprzedaży (1,50 zł) i tak... przeleżała na półce kilka lat:) Chyba nadszedł jej czas...
  • Julian Kornhauser Widok na jezioro. Wiersze z lat 1972-2007 - wybór wierszy Kornhausera. Nowy tom w serii wydawniczej Poeci Krakowa. Mam zamiar powrócić do poezji, którą uwielbiam. Wiersze czytałam i pisałam od zawsze. Podczas studiów, kiedy inni na prace roczne wybierali książki posiadające miliony opracowań, ja przez 4 lata ślęczałam po nocach pisząc o poezji. Od jakiegoś czasu jednak epika zepchnęła lirykę na dalszy plan. Czas to zmienić...
  • Piotr Rogoża, Rock'n'roll, bejbi! - książka również z wyprzedaży (za 2,99zł). Przekonał mnie opis na okładce: "Największy rockowy rozpierdziel od czasów Nirvany! Żadne britpopowe wycie! Hardcorowe kawałki..." itd. Później dopiero naczytałam się opinii o tym, jaka to beznadziejna książka, że nie warto, że szkoda czasu. A ja sama chcę sprawdzić, czy to, co piszą inni, to prawda i... już zaczęłam ją czytać:)
  • Lauren Beukes Zoo City - "powieść urban fantasy, z elementami thrillera sf i magii, ballada na cześć fantastycznego Johannesburga", czyli... książka kompletnie nie dla mnie! Ale skoro, wygrywając ją kiedyś w jakimś konkursie, trafiła na moją półkę, postanowiłam, że się przełamię i przeczytam. Tym bardziej, że zebrała bardzo pochlebne recenzje a fabuła wydaje się być bardzo ciekawa:)
  • Daniel Emmerson Którędy - kolejna książka z wyprzedaży (4,99zł). Książka, która czytam już od... 3 lat:) A dokładniej, od 2 lat leży z zakładką na 171 stronie... Po przeczytaniu 3/4 odłożyłam ją i... nie potrafiłam jakoś do niej powrócić, chociaż podobała mi się bardzo. Postanowiłam, że w końcu ją doczytam, choćby miało to trwać kolejne 3 lata ;)
  • Julio Cortázar Gra w klasy - książka, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, dlatego... już nie mogę się doczekać lektury.
  • Zlatan Ibrahimović, David Lagercrantz Ja, Ibra - autobiografia jednego z najsławniejszych piłkarzy.
    Swoją drogą, to miłe uczucie, kiedy zrecenzuje się wszystko to, co miało się zrecenzować dla wydawnictw i portali internetowych, z którymi się współpracuje, kiedy wywiąże się tymczasowo ze swoich obowiązków i ma się "problem" z wybraniem lektury dla siebie :) Bardzo miłe...