Książka za złotówkę

 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
 /Wisława Szymborska/

   Każdy sposób na promowanie czytelnictwa jest dobry. Jedna z naszych lokalnych bibliotek - Książnica Podlaska - znalazła sposób idealny:) Zorganizowała kiermasz książek... za złotówkę.
   Pośród stosów książek (ok. 3 tys. pozycji) każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Klasyka, literatura piękna drugiej połowy XX wieku, publikacje popularnonaukowe czy wybór wydawnictw dla dzieci to tylko część z tego, co mogliśmy wczoraj znaleźć na kiermaszowych stanowiskach. Wszystkie książki to egzemplarze zdublowane, wycofane z księgozbioru biblioteki oraz takie, które nie są już wznawiane. Prawdziwa gratka dla książkowego mola.
 
    Oczywiście mnie również nie mogło tam zabraknąć:) Stosy książek. Tłumy ludzi. Istny raj :) Aż żałowałam, że nie przyjechałam wcześniej. Miałabym większy wybór, bo książki znikały w mgnieniu oka. Każdy wynosił stosy, pełne reklamówki, napchane torby. A wszystko to za jedyne 1 zł. Każda pozycja.  Najszybciej zniknęły oczywiście pozycje bezpłatne, a tych było również sporo:)

Fotorelacja z kiermaszu: >>tutaj<<

Moje zdobycze:

- Jan Krzysztof Adamkiewicz Szkło - wyd I., 1988 r. Powieść Beniaminia Stutbeka (głównego bohatera) lub - jak kto woli - zbiór opowiadań, jest swoistego rodzaju diariuszem, pamiętnikiem, czymś w rodzaju historii choroby, specyficznym zapisem stanów: psychiki i materii. Ulotnością, przemijaniem, ustawiczną podróżą, przesuwającymi się nieustannie stop-klatkami, odczuciami i refleksjami zaledwie. Przeżywaniem realności i nierealności. Refleksy - kto wie, czy nie one są najistotniejsze w całej tej sprawie, czy nie one właśnie tworzą tę historię bez historii, tę powieść bez fabuły.
- Tadeusz Koziura Gry policyjne - wyd. I, 1987 r. Satyryczno-groteskowa mikropowieść obrazująca mechanizmy rządzące niektórymi obrazami naszej rzeczywistości. Cała narracja jest kunsztowną składanką parodystyczną scen i wypowiedzi bohaterów, w których obnażone zostają nonsensy i paradoksy istniejące w wielu dziedzinach naszego codziennego życia.
- Jadwiga Skotnicka Strachy na Wróble. Opowiadania - wyd. I, 1984 r. Opowiadania przedstawiają powikłane losy ludzkie, doświadczenia człowieka wkraczającego w jesień życia.
- Adam Ważyk Wagon - wyd I., 1963 r. Zbiór wierszy.
- Rozwój wiedzy o literaturze polskiej po 1918 roku, red. J. Maciejewski - wyd. I, 1986 r.

   Niewiele, ale to tylko dlatego, że przyjechałam dość późno i książki były już "przebrane". Następnym razem - o ile taki będzie - takiego błędu na pewno nie popełnię:)

   Wszystko to było nie tylko wspaniałą akcją czytelniczą, ale miało również wspaniały cel - dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup nowości wydawniczych do filii bibliotecznej Dziecięcego Szpitala Klinicznym w Białymstoku.

   Dzisiaj wiem, że udało się zebrać ponad 2400 zł. Pięknie.

   Piękna akcja. Szczytny cel. Oby takich akcji było jak najwięcej:)

14 komentarzy:

 1. Jaka cudna akcja! szkoda, że moja biblioteka czegoś takiego nie robi... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda?:) Książnica organizuje taki kiermasz po raz drugi, jednak ja byłam na nim po raz pierwszy. Mam nadzieję, że nie ostatni:)

   Usuń
 2. Wątpię, żebym znalazła tam coś dla siebie, ale akcja świetna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, trzeba lubować się nie tylko w literaturze najnowszej, ale również takiej z czasów II wojny światowej oraz lit. powojennej. Mi tę miłość zaszczepiły studia polonistyczne i przyznam szczerze, że z takich książki, które tworzą naszą historię literatury, a które wydrukowano w jednym nakładzie cieszyłam się bardziej niż z książki, którą mogę kupić dzisiaj w każdej księgarni:)

   Usuń
 3. Cudowna inicjatywa! chętnie bym wzięła udział w takim przedsięwzięciu :) Pozdrawiam ):

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zapraszam do Białegostoku na kolejny kiermasz:) Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Uwielbiam takie akcje! <3 Jak będzie następny - poproszę wcześniej o info - przyjadę nawet ze Szczecina! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie oczywiście dam znać :):)

   Usuń
 5. Uwielbiam takie biblioteczne inicjatywy i wspaniale, że Ty też piszesz o takich sprawach. Pozdrawiam. Świetny blog! Tylko nazwa taka... nikotynowa:P:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa:) A nazwa pozostała jeszcze ze starego bloga. I mimo iż tematyka nieco się zmieniła, to nie chciałam jej zmieniać. Za bardzo się do niej przywiązałam:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Uwielbiam takie kiermasze, zawsze coś wynajdę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobną akcję zorganizowano u nas w szkole. Biblioteka pozbyła się dzięki temu książek, które posiadała w kilku egzemplarzach lub tych zapomnianych, a jednocześnie zdobyła fundusze na nowe pozycje. Jak dla mnie świetna inicjatywa!

  OdpowiedzUsuń

Drogi Gościu, będzie mi niezmiernie miło, jeśli nie tylko przeczytasz to, czym chcę się z Tobą podzielić, ale również zostawisz po sobie jakiś ślad, wyrazisz opinię, podzielisz się własnymi odczuciami, zachęcisz do dyskusji.

Jeśli chcesz polecić swojego bloga, proszę, zrób to!!:), ale tylko jeden raz - tyle mi w zupełności wystarczy. Na pewno do Ciebie zajrzę. Kolejne próby autoreklamy będą usuwane.

Również SPAM oraz obraźliwe/wulgarne komentarze będę bezwzględnie kasowała.