Premiera Bauera. Zapowiedź.

Zostałam poproszona o zamieszczenie informacji na temat dwóch najnowszych książek Wojciecha Bauera - Spowiednik rzeczy i Wszystkie nieba.  Jako że pisarz ten od dawna pozostaje w kręgu moich zainteresowań, czynię to z nieudawaną radością:) 

Obie książki ukazały się jedynie (mam nadzieję, że w niedługim czasie się to zmieni) w formie e-booków i zostały wydane nakładem Wydawnictwa Koobe.

Poniżej - krótki opis obydwu pozycji:

Wojciech Bauer - Spowiednik rzeczy
Spowiednik rzeczy jest pełną ciepła opowieścią o poszukiwaniu własnego Ja. Kaktus, słynny pisarz, wyjeżdża ze stolicy do małej miejscowości Kleofasów, by poradzić sobie z utratą weny. Tutaj Kaktus odnajduje nowy pisarski ton. Ale czy własny? 

Do Kaktusa zaczynają przemawiać przedmioty i to one stają się narratorami, a może nawet autorami jego kolejnych opowiadań. Pisarz nie chce już wysnuwać historii z wnętrza siebie, ale staje się medium, pośrednikiem, przez które mogą wyrazić się opowieści pozbawionych głosu przedmiotów. Wydarzenia odciskają się w rzeczach, zostawiają swój ślad, natomiast potrzebny jest ktoś o wrażliwym uchu, ktoś, kto będzie w stanie usłyszeć i spisać te wrażenia. 

Kaktus znajduje więc kolejne przedmioty u handlarza staroci: laskę, porcelanową pasterkę czy wiatrowskaz w kształcie koguta. Jednak jego dojrzewanie do przemiany nie polega jedynie na wsłuchiwanie się w opowieści snute przez rzeczy: jednocześnie musi radzić sobie z natłokiem słów innych, którzy być może chcą pomóc, ale w istocie jedynie zakłócają wewnętrzny głos, którego nieustannie poszukuje Kaktus.

Życie w małym miasteczku pozwala pisarzowi zwolnić obroty i odkryć, czego naprawdę pragnie, a także zobaczyć w nowym świetle relacje międzyludzkie. Wiąże się w dziwne związki z kobietami (w tym z młodziutka studentką – tancerką), poszukuje męskiej więzi z Prezesem i Lichotą, z którymi spędza poniedziałki na leniwym, biesiadnym popijaniu, ale tak naprawdę to on sam, bez pośrednictwa innych, musi zdecydować, kim sam jest i czym jest jego pisarstwo.  

Spowiednik rzeczy opowiada o pragnieniu: pragnieniu nowych doświadczeń, pragnieniu więzi z innymi i ze swoim prawdziwym Ja, pragnieniu autentyczności, które nigdy nie ustaje.  

Książka jest także nostalgicznym peanem na cześć małych miasteczek, na część powolności życia, wyjętego spod konsumpcyjnej logiki pędu. Wyraża się tu tęsknota za światem, w którym ma się czas, można usiąść i oddawać się długim, zakrapianym i nie merytorycznym dyskusjom, spacerom, przeżywaniu życia po prostu. Jest tu miejsce na indywidualistów i ekscentryków, jest miejsce na relacje bez osądzania, jest miejsce na humor i śmiech.

Książka dostępna w postaci ebooka pod adresem:
http://www.koobe.pl/1258318,ebook,spowiednik-rzeczy.htm

Wojciech Bauer - Wszystkie nieba
Wszystkie nieba to specyficzna opowieść o pragnieniu wolności. Główny bohater – Hans, nazywany w swym otoczeniu „Hansie”, jest kaleką, przebywającym w ośrodku szkoleniowym Gotteswind. Hansie jest owładnięty obsesją lataniu jako jedynej drogi wolności – Hansie nie ma nóg, a jego ręce są na tyle zniekształcone, by nie mógł funkcjonować bez pomocy. Jego opowieść pozwala nam poznać charakter ośrodka, dotychczasowe koleje losu Hansa, pozwala nam także wniknąć głęboko w świat przemyśleń człowieka skazanego na doświadczanie tylko tego, w czym pomogą mu inni ludzie, i wyciąganie wniosków o świecie w sposób zapośredniczony i niepełny.  

Wszyscy pensjonariusze Gotteswind są kalecy – warunkiem ich pobytu i brania udziału w szkoleniu na pilotów są sprawne dłonie. Marzenia i sny o lataniu, oniryczne, ptasiopodobne istoty przenikają rzeczywistość w momentach, gdy Hans nie siedzi za sterami symulatora lub samolotu ćwiczebnego.

Wszystko, co pojawia się w życiu bohatera, jest w jakimś sensie ułomne, niepełne, niedokończone – począwszy od seksualnej relacji z sanitariuszką, przez niespełnioną miłość do Betinki (uczestniczącej w tym samym szkoleniu)i nigdy nie zrozumianą obecność Człowieka-Kruka, aż po naukę latania – w trakcie której zdumiewająco mało uwagi poświęca się kwestii lądowania…  

Hans ze swej ułomności tworzy siłę. Utożsamia się z Jerzykiem – ptakiem, któremu anatomiczna budowa pozwala jedynie pełzać lub latać, i podporządkowuje swoje życie myśli o wyruszeniu w nieskończony lot.  

Książka dostępna w postaci ebooka pod adresem:
http://www.koobe.pl/1258330,ebook,wszystkie-nieba.htm

*Teksty recenzji: za Wyd. Koobe

   Nie wiem, jak Wy, ale ja czytając jedynie te krótkie opisy książek, wiem, że są to książki wyjątkowe i nie mogę doczekać się chwili, kiedy je przeczytam. Recenzji nie omieszkam zamieścić:)

2 komentarze:

 1. Nieczęsto tu ostatnio zaglądasz, pozdrawiam:) Chętnie przeczytałabym którąś książeczkę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem Olu, ale niestety ostatnio mam tyle na głowie, że nie mam zbytnio czasu na czytanie książek, a nawet jak mam czas na czytanie, to już brakuje sił, aby coś sensownego o tym napisać, ale obiecuję, że się poprawię:) Na dniach opublikuję recenzje "Bajarza z Marrakeszu" i "Listy moich zachcianek" a w najbliższym czasie - dzięki uprzejmości p. Wojciecha Bauera - będzie mi dane przeczytać wyżej zapowiadane książki, więc na pewno ich recenzje również się tu pojawią.
   Również pozdrawiam:)

   Usuń

Drogi Gościu, będzie mi niezmiernie miło, jeśli nie tylko przeczytasz to, czym chcę się z Tobą podzielić, ale również zostawisz po sobie jakiś ślad, wyrazisz opinię, podzielisz się własnymi odczuciami, zachęcisz do dyskusji.

Jeśli chcesz polecić swojego bloga, proszę, zrób to!!:), ale tylko jeden raz - tyle mi w zupełności wystarczy. Na pewno do Ciebie zajrzę. Kolejne próby autoreklamy będą usuwane.

Również SPAM oraz obraźliwe/wulgarne komentarze będę bezwzględnie kasowała.